اصفهان یخچال پیشرو در تولیدات سرمایشی و گرمایشی در ایران

اصفهان یخجال رائدة في سوق منتجات التبريد والتدفئة في إيران

ESFAHAN YAKHCHAL is the leader in cooling and heating products in Iran

دپارتمان پژوهشی سم‌شناسی

تاریخچه:

 

در زمان گذشته و شاید بهتر است بگوییم چندین سال پیش، درست در زمانی‌ که شرکت اصفهان یخچال شروع به ساخت یخچال و سیستم‌های برودتی کرد، اطلاعات چندان زیادی دربارۀ گازهای سمی و آلوده که منجر به تخریب لایه اوزون و محیط‌زیست می‌شود، وجود نداشت زیرا عموماً در ساخت چنین تجهیزاتی، در بسیاری از کارخانه‌ها در سراسر دنیا از گازهای خاصی که ترکیبی سمی دارند، استفاده می‌شود و محیط‌زیست و سلامت انسان‌ها را تهدید می‌کند. تا اینکه کشور ایران نیز تحت تعهد قراردادهای بین‌المللی حفاظتی اوزون و محیط‌زیست قرار گرفت و برخی از شرکت‌های تولید‌کننده یخچال و خنک‌کننده ( سردخانه‌ها ) نیز ازجمله شرکت ما، از شدت آسیبی آن در برابر محیط‌زیست و لایۀ اوزون مطلع شدند.

 

در همین راستا، به‌منظور جلوگیری از انتشار گازها و مواد شیمیایی مخرب ناشی از ساخت این تجهیزات ، چه به لحاظ آسیب‌رسانی به پرسنل فنی کمپانی و چه ازلحاظ تخریب لایه اوزون و محیط‌زیست، تصمیم بر آن داشتیم تا از متخصص مربوطه به جهت شناخت سموم آسیب‌رسان و جلوگیری از استفاده مواد شیمیایی سمی توسط سیستم‌های جایگزین یا تغییر در فرآیند کار استفاده کنیم.

 

به‌عنوان‌مثال: مسمومیت‌های ناشی از مواد صنعتی و گازهای مبرد، ازجمله: تماس یا استنشاق مواد سمی و تشخیص علائم و درنهایت پیشگیری و جلوگیری از چنین حوادثی، بر عهده متخصص سم‌شناسی ( صنعتی ، محیطی ، شغلی ) می‌باشد که حضور او را در این کمپانی، ملزم و حیاتی می‌‌کند.

تعریف سم‌شناسی:

 

سم‌شناسی علمی است که به بررسی ماهیت و فراوانی مواد شیمیایی و ترکیبات سمی و همین‌طور مطالعه فاکتورهای خطر در خصوص اثرات نامساعد و مضر آن‌ها می‌پردازد. سم‌شناسی را برحسب اینکه در چه رشته‌ای از علوم به‌کار گرفته شود، طبقه‌بندی می‌کنند. در این شرکت، سم‌شناسی محیطی، صنعتی و شغلی، به‌صورت توصیفی به‌عنوان طبقۀ مهمی از علوم سم‌شناسی معرفی شده‌اند. اغلب مواد شیمیایی عوارض جدی و خطرناکی برای محیط‌زیست و سلامت افراد به دنبال دارند و همچنین لازم به ذکر است که  تمام مواد شیمیایی در مقدار و دوز خاص، سمی هستند و درصورتی‌که زمان تماس با آن‌ها و در معرض قرار گرفتن آن‌ها، به‌اندازه کافی طولانی باشد، می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

 

بنابراین، هدف اصلی این دپارتمان، معرفی و به‌کارگیری اصول اولیه و مبانی سم‌شناسی نظیر: انواع مختلف مسمومیت‌ها، منحنی دوز-پاسخ، دوز کشنده، حریم اطمینان، دوز خطرناک و محدوده مسمومیت مواد شیمیایی برای پرسنل در محیط کاری می‌باشد.

تعریف سم‌شناسی شغلی:

 

مطاله اثرات سوء عواملی که کارگران در طول مدت استخدام با آن‌ها در تماس هستند.

Study if the adverse effect of agents that are encountered by workers during the course if their employment

تعریف فوق به دلیل به‌کار بردن کلمه agent  که شامل: عامل شیمیایی و فیزیکی می‌­باشد، کامل محسوب می­‌شود.

استفاده از متخصص و محقق سم‌شناس در کمپانی اصفهان یخچال در جهت اهداف زیست‌محیطی و بهداشت:


سرکار خانم نگار حسینی بهشتی، به‌عنوان یکی از متخصصان علوم سم‌شناسی (محیطی و صنعتی) در دپارتمان پژوهشی سم‌شناسی کمپانی، سال‌هاست که در جایگاه کارمند محقق و پژوهشگر مشغول به فعالیت تخصصی در همین زمینه می‌باشد و بامطالعه مقالات علمی به‌روز، از تأثیرات مخرب ترکیبات سمی و آسیب‌رسان بر پرسنل فنی مشغول به‌کار، محیط‌زیست و همچنین لایه اوزون، در صنعت این کمپانی جلوگیری کرده و وقایع احتمالی ناشی از آن را مهار می‌سازد.

به‌طورکلی، اگر بخواهیم وظایف و اهداف کلی دپارتمان پژوهشی سم‌شناسی که در این کمپانی توسط سرکار خانم نگار حسینی بهشتی اداره می‌شود را بیان کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 

1-  ارتقاء سطح سلامت، با کنترل ترکیبات سمی و آلاینده‌های هوا و جلوگیری از بروز بیماری‌های مرتبط با آن

2-  به‌روزرسانی دانش فنی و آگاهی کارشناسان بهداشت محیط در خصوص شاخص‌های سلامت اثرگذار بر آلودگی هوا و همچنین سلامت فردی در این حیطه

3-  بررسی‌های اپیدمیولوژیک مربوطه

4-  جمع‌آوری اطلاعات، موضوعات و مقالات علمی و پژوهشی، با توجه به مسائل سازمان جهانی بهداشت و محیط‌زیست، پروتکل مونترال و کنوانسیون وین در رابطه با لایۀ اوزون

5- بررسی واکنش‌ها و فاکتورهای خونی و ادرار و بزاق دهان پرسنل، توسط آزمایش‌هایی از قبیل: ABG  و میزان PH  خون، در قالب سم‌شناسی پزشکی و اقدامات مربوطه

6 – شناسایی و جمع‌آوری علائم “خطر شیمیایی”، ازجمله برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی(MSDS)   (Material Safety Data Sheet ) در حیطه سم‌شناسی صنعتی

7-  ارزیابی احتمال وقوع این مسمومیت‌ها، تحت شرایط ویژه تماس (ارزیابی ریسک)

8-  سم‌شناسی محیطی، صنعتی و پزشکی، در راستا و حیطه سم‌شناسی شغلی و همچنین سم‌شناسی توصیفی، فقط با محتوا و مضمون شناسایی و تعیین میزان مسمومیت یک ترکیب، برگرفته از منابع معتبر موجود، مکانیسم اثر، حذف یا جایگزینی  مواد شیمیایی مضر که بر اساس داده‌ها و پژوهش مقطعی-گذشته‌نگری، مورد تحلیل و بررسی قرارگرفته است.

9- بهره‌گیری از آخرین پیشرفت‌ها و اطلاعات علمی روز، جهت بهینه کردن توانمندی‌ها و نتایج کار حرفه‌ای

10- تحقیق و توسعه (Research and Development)، در محدوده شرح وظایف و تخصص مربوطه

11- اخذ مشاوره جهت ساماندهی دپارتمان به‌منظور ارتقاء دانش، از اساتید مطرح دانشگاه‌ها در رشته سم‌شناسی

علاوه بر استفاده مستقیم از اطلاعات سم‌شناسی که در بالا ذکر گردید، مکانیزم‌های دیگری نیز وجود دارد:

 

  • استفاده از وسایل حفاظت فردی
  • انجام کار ایمن و رعایت ایمنی
  • حذف فرآیند یا پروسه‌ای زیان‌آور و ماده
  • جایگزینی فرآیند و مواد زیان‌آور
  • محصور کردن فرآیند یا ماده زیان‌آور
  • رعایت اصول مهندسی
  • نقش سم‌شناسی در تصمیم‌گیری برای انتخاب روش جایگزین
  • نقش سم‌شناسی در تدوین استانداردهای محیط کار

امتیازهای برجسته این کمپانی (EYC) از منظر سازمان محیط‌زیست:

 

طی بازدیدهای مکرر کارشناسان و بازرسان سازمان حفاظت محیط‌زیست از شرکت اصفهان یخچال، بررسی‌های انجام‌شده، همچنین اطمینان خاطر این سازمان از شرکت اصفهان یخچال به‌منظور عدم استفاده از گازهای مخرب و آسیب‌رسان و همین‌طور استفاده از تکنولوژی و گازهای دوستدار محیط‌زیست، این شرکت طی مراحل قانونی و رسمی، تحت حمایت و استانداردهای بین‌المللی سازمان حفاظت از محیط‌زیست قرار گرفت.

 

لازم به ذکر است که شرکت اصفهان یخچال، جزء پنج شرکت برتر و عالی‌رتبه در کشور ایران و همچنین تنها شرکت برگزیده در شهر اصفهان به لحاظ دارا بودن استانداردهای زیست‌محیطی بین‌المللی، انتخاب گردیده است. لذا، با توجه به داشتن چنین ویژگی‌هایی، افتخار این را داشته تا از حمایت اخذ تجهیزات و دستگاه‌های متناسب با محیط‌زیست، از طرف این سازمان برخوردار باشد.

 

شایان‌ذکر است که جهت به‌روزرسانی اطلاعات فنی و همسو شدن با تکنولوژی روز دنیا ، دوره‌هایی تحت نظر سازمان حفاظت از محیط‌زیست برگزار کرده است که اصفهان یخچال به‌عنوان شرکت برگزیده، در تمامی دوره‌ها حضورداشته است .